За щастие има няколко билкови растения, за които е доказано, че лекуват бъбречни заболявания. Тези растения включват ревен, Astragalus membranaceous и Triptirygium wildfordii. Тези растения са лесни за отглеждане и е доказано, че са изключително ефективни за намаляване на възпалението на бъбреците и подобряване на бъбречната функция. Разбира се, за хората, които нямат възможност да отглеждат сами във вкъщи растения, винаги могат да си закупят билкови хапчета за бъбреци.
Ревен
Няколко клинични проучвания са доказали ефективността на екстракта от ревен при лечение на хронично бъбречно заболяване. Въпреки това, молекулярният механизъм, допринасящ за неговите полезни ефекти, все още е неясен.
Това проучване има за цел да идентифицира потенциални терапевтични цели на ревена. Използвайки база данни от гени, свързани с DKD, в бил разработен модел за прогнозиране за идентифициране на припокриващи се цели.
Анализът на обогатяването на пътя на KEGG довежа до 93 сигнални пътя. Тези пътища са свързани с вирусни инфекции, възпаления и рак. Тези пътища били използвани за конструиране на мрежова диаграма на взаимодействие протеин-протеин. С помощта на Venny 2.1 бяха идентифицирани припокриващи се целеви гени.
Основните активни съединения на ревен са емодин, алое-емодин, (-)-катехин и реин. Доказано е, че тези съединения имат терапевтични ефекти върху бъбречната фиброза, чернодробната функция и бъбречната функция при неалкохолно мастно чернодробно заболяване.
Африканско манго
Сред билковите лекарства за бъбречни заболявания, африканското манго има различни лечебни свойства. Те включват способността за насърчаване на загуба на тегло и здравословни нива на холестерол. Освен това, плодът има антиоксидантни и антимикробни свойства. Може също така да помогне за понижаване на кръвното налягане и да поддържа здравето на храносмилането.
Съобщава се също, че африканското манго действа аналгетично и противовъзпалително. Плодовите флобатанини, салицилати, елагова киселина и други съединения могат да имат антибактериални, антипаразитни и противогъбични свойства. Няколко проучвания показват, че екстрактът от листата на африканското манго може да инхибира растежа на бактериите. Плодът също така съдържа флавоноиди, разтворими фибри и витамини.
Въпреки че тези ползи може да са полезни за някои, се съобщава също, че африканското манго причинява нефротоксични ефекти. Механизмите на тези ефекти не са напълно разбрани. Те включват остра тубулна некроза и синдром на Fanconi.
Астрагал ципест
Използването на астрагал ципест е един от традиционните методи за лечение на бъбречни заболявания. Това билково лекарство може да увеличи производството на бели кръвни клетки, да повиши имунитета и да увеличи бъбречната функция. Астрагалът също е противовъзпалително и има антиоксидантни свойства. Използва се от векове в традиционната китайска медицина за лечение на различни състояния.
Скорошно проучване оценява ефективността на Astragalus membranaceus върху бъбречната функция при пациенти с прогресираща ХБН. Проучването включва 35 пациенти с ХБН стадий 4 и 5. Лечението се състои от перорално приложение на 7,5 до 15 грама астрагал дневно в продължение на 3 до 6 месеца.
Преди и след лечението е записана eGFR на пациентите. След три месеца допълнително лечение с A membranaceus, eGFR се повишава.
Triptirygium wildfordii
Проведени са няколко проучвания за медицинската употреба на Triptirygium wildfordii (TwHF) при лечение на различни бъбречни заболявания. Счита се, че тази традиционна китайска медицина има терапевтичен ефект върху нефротичния синдром при хора и мишки. Той също така се използва заедно с други лекарства за бъбреците като преднизон за лечение на нефротичен синдром.
Основният активен дитерпеноид в Tripterygium wilfordii е триптолид. Съобщава се, че този дитерпеноид намалява протеинурията при пациенти с диабетна нефропатия (DN). Той също така предпазва подоцитите при ЗД.
Tripterygium wilfordii Hook F (TwHF) се използва от близо 40 години при лечението на гломерулонефрит. Проучванията показват, че TwHF инхибира възпалителния клетъчно-медииран отговор в бъбречните тъкани. Освен това стабилизира пропускливостта на гломерулната базална мембрана. Проведени са няколко рандомизирани контролирани проучвания за изследване на ефективността на TwHF при лечението на различни бъбречни заболявания. Понастоящем TwHF е одобрен от Китайската държавна администрация по храните и лекарствата като лекарство за гломерулонефрит.
Abelmoschus manihot (L.) medic
Сред многото билкови растения, които могат да лекуват бъбречни заболявания, Abelmoschus manihot (L.) отдавна се използва в китайската традиционна медицинска система. Тази билка има множество фармакологични свойства, включително антиоксидантни и противовъзпалителни действия. Освен това има силата да намалява протеинурията. Има и аналгетични свойства.
Честно казано, няма много клинични проучвания, които да показват, че Abelmoschus manihot е мощен противовъзпалителен агент. Едно такова проучване установява, че растението подпомага възстановяването на бъбречната функция при плъх.