Източник: проф.Феликс Херт: Въвеждането на биологични продукти е обещаващо решение за пациенти с тежка астма
Интервюто с лекаря предоставя ценна представа за въздействието на астмата върху живота на пациентите и изследва иновативни подходи за управление на това хронично респираторно заболяване, особено в контекста на Германия. Астмата може значително да засегне хората, причинявайки повтарящ се задух, кашлица и ограничения във физическата активност, нарушавайки ежедневния живот, работата и съня. За да поддържат добре контролирана астма, пациентите се съветват да се придържат към предписаната им терапия, да разработят персонализиран план за действие, да идентифицират и избягват отключващите фактори, да се подлагат на редовно проследяване на белодробната функция и да възприемат здравословен начин на живот.
Дискусията се задълбочава в напредъка в лечението на тежка астма в Германия, като се набляга на персонализиран и мултидисциплинарен подход. Това включва използването на биологични терапии, съобразени със специфични фенотипове, създаване на специализирани клиники с експерти пулмолози и алерголози и интегриране на телемедицина за подобрена достъпност. Лекарят подчертава важността на мониторинга на биомаркерите, обучението на здравните специалисти и провеждането на текущи изследвания за оптимизиране на лечението на тежка астма.
Интервюто разглежда и критериите за класифициране на заболяването, като тежка, като набляга на липсата на контрол въпреки високите дози лекарства, придържането както към фармакологични, така и към нефармакологични терапии и появата на чести симптоми, екзацербации или нарушена белодробна функция.
По отношение на пероралните кортикостероиди (OCS) при лечение, лекарят обяснява, че докато OCS са мощни противовъзпалителни лекарства, дългосрочната им употреба не се препоръчва поради потенциални странични ефекти. OCS са предимно запазени за тежки екзацербации на астма, когато други лечения се окажат неефективни. Целта е да се сведе до минимум зависимостта от OCS чрез оптимизиране на алтернативни лечения на астма и поддържане на контрол, като същевременно се намали нуждата от перорални кортикостероиди.
Интервюто хвърля светлина върху появата на биологични терапии като решение за тежка астма. Тези терапии са насочени към специфични възпалителни пътища или клетъчни механизми, целящи да подобрят контрола на заболяването, да намалят екзацербациите и да подобрят цялостното качество на живот. Лекарят подчертава важността на тестването на биомаркери, осигуряването на обучение и провеждането на изследвания за разширяване на приложението на биологичните терапии за по-широк кръг пациенти с тежка астма.