Може би през всичките тези години се наслушахме на журналисти и психолози, които ни занимават с това, че видите ли компютърните игри били причината за агресия у българските тийнейджъри. Това обаче далеч не кореспондира с истината поне според мен, защото игри, екшън филми и живи картини с насилие са съществували винаги и във всяко едно общество.
На практика е невъзможно да отделиш 13-14 годишно момче или момиче от телевизора и дори компютъра с цел да го предпазиш от това да не види кръв. Дори да го направиш, детето ще излезе на улицата, където поредната пияна двойка ще си раздава шамари, а пък няколко метра по-натам вижда плакат на ММА състезание с изпаднали в несвяст хора.
Още когато зърна как 22 годишна психоложка с една година стаж обяснява как видиш ли игрите превърнал тийнейджърите в една разпасана и необуздана тълпа се замислям за моите ученически години и дори за тези на баща ми, в които повярвайте също е имало боища, секс, цигари и алкохол. Е разбира се, тогава се мълчеше повече и може би за добро.
Моето мнение е, че възпитанието на младежите към днешна дата стана прекалено либерално и дори на моменти отсъства. Това не е демокрация, а произвол и няма нищо общо с политиката. А трябва ли да говорим за домашното насилие породено от недоимък и как това се отразява на девствената психика на един младеж или угоднически да замълчим и да си говорим за Doom, Quake или може би Mortal Kombat?
Аз не съм геймърка, но имам познати такива, които вместо да прилагат хватките от поредната биткаджийска врътка, искат да направят подобна игра, като програмират, рисуват героите, правят реклама и подобни неща. Тези момчета и момичета цял живот са удряли по джойстика но не са наранили никого.
Дори да има малък процент на ефект от компютърните игри с насилие върху тийнейджърския мозък, не те са основата, която ражда агресивните и вечно намусени дечица с качулки по улицата. Замислете се къде сгрешихме, колкото и банално да звучи.
Здравейте тук има една статия: Причини да заведем детето си на тренировка, а не да го оставим пред компютъра ( ето линк http://www.activsport.net/blog/trenirovka-a-ne-laptop/ ), която може да Ви е интересна. Колкото повече хора забелязват проблема, толкова по-бързо ще се намери решение :)
Всички игри с насилие или нещо, което рефлектира на психиката имат възрастово ограничение. Това до колко се спазва е въпрос до самите деца и техните родители, колко ги наблюдават. Игрите нямат вина, те са за забавление. Според мен много повече вреди причиняват някой риалити формати от колкото една компютърна игра.